Jan Žižka
Recenze a hodnocení: 57 %
Popis Jan Žižka
Hlavní výhody
- Herecké obsazení
- Záběry na přírodu
Hlavní nevýhody
- Nekonzistentní děj
- Zmatená vyprávění
- Rozklepaná kamera
- Nepropracované postavy
- Nulová chemie mezi postavami
- Jalové dialogy
Odborné recenze
Recenze: Vizuálně zajímavý, ale příběhově banální Jan Žižka
O něco svižnější, i když také ne nijak závratně, pak je jen akce, která je sice na zdejší poměry epická, chybí jí ale nápaditost a v určitých chvílích i přehlednost, což tvůrce obchází tím, že své hrdiny nechá bojovat v kouřových oblacích a orientovat se je opravdu dost těžké. Někoho možná nemile překvapí i to, že není tak brutální, jak by se asi dalo předpokládat a nějakých vysloveně krvavých momentů je tu minimum a ani chvíle, kdy Žižka přijde o oko, není tak efektní, jak by asi bylo potřeba.
Největším lákadlem pro zdejší publikum pak zůstává relativně hvězdné obsazení. Ben Foster je v titulní roli velmi dobrý a Žižkovi dodává specifické a fungující charisma, které tedy není na první pohled možná vidět, po pár minutách si ale diváky získá na svou stranu a moc nevadí, že občas musí pronášet trochu kýčovité a patetické monology. Velmi podobně na tom je i Sophie Lowe, která udržuje v současnosti nastavenou linii nikoli pasivních ženských hrdinek, dokáže ji ale velmi dobře prodat a navíc mezi oběma představiteli funguje solidní chemie. Dosti výrazní pak jsou ještě „záporáci“ Til Schweiger a především Matthew Goode, který si Zikmunda vysloveně užívá, a i když občas lehce přehrává, pořád je dost zábavný. Účast ostatních (Michael Caine, Karel Roden) se omezuje na epizodickou záležitost a nemá smysl se o nich rozepisovat více. Přečíst celou recenzi…
Ambiciózní Jan Žižka chce zaujmout všechny, ale doplácí na chabý scénář i plochého hrdinu
Inspiračních zdrojů přitom bylo dost – sám Jákl hovořil o Statečném srdci, Posledním samurajovi či Gladiátorovi, nabízí se i žánrové podobnosti s Excaliburem, Králem Artušem, Templářem či Černou smrtí. Tyto snímky však dokázaly zaujmout buď myšlenkovou nadstavbou, anebo strhujícím stylem, aktuální dílo však nenabízí ani jedno a výsledkem je tak „pouze“ kompetentně natočená historická řezničina, která násilnými výjevy rozhodně nešetří.
(Zde je vhodné zmínit, že jsem viděl otitulkovanou brutálnější verzi doporučenou pro věk 15+, v kinech se však bude promítat i méně násilná varianta pro publikum starší 12 let a samozřejmě také verze s českým dabingem, jehož kvalitu tedy nyní nelze posoudit.) Přečíst celou recenzi…
Jan Žižka: Nejdražší český historický film dopadl jako laciné dvě hodiny soustavné nudy a filmařských chyb
Petr Jákl natočil za půl miliardy nefunkční film, který nabízí jen chaos a dvouhodinovou konstantní nudu vyplněnou soustavnými otázkami, jak takto lacině vypadající film mohl být tak drahý. Nefunguje v něm naprosto nic – postavy jsou ploché, téměř jen naznačené. Chemie mezi nimi neexistuje a dialogy tak jen mlátí prázdnou slámu. Děj je plytký, nezáživný a absolutně postrádá jakoukoliv gradaci.
Divák je nucen ustavičně sledovat zbytečně temné scény, kde není vidět téměř nic. A když dojde na boj, roztřesená kamera a zbytečně divoký střih způsobí, že ani z akčních scén není vidět vůbec nic. Jákl ani nedávkuje napětí, jedna scéna střídá druhou, občas tam někdo umře, ale divák neví kdo a je mu to jedno.
Za takto špatný výsledek nemohou jen špatné a levné kulisy, nehistorické zbroje, zbraně a odívání ani volné zacházení s českými dějinami. Nemůže za to ani interpretace Žižky jako lidového vůdce, který brání chudé proti bohatým. Film je plný základních filmařských chyb, které z něj už v samotném základu dělají špatnou a vlastně i zbytečnou podívanou. Přečíst celou recenzi…
RECENZE: Jan Žižka: Jak o oko přišel a vojevůdcem se stal
Atmosféru doby režisér předložil ve vší bídě a krutosti, jak to z historie známe. Rozvrácená Evropa, stoletá válka, mor, papežské schizma. Zemi místo krále ovládá moci lačná šlechta, lidé přežívají pod tyranií, násilí je na denním pořádku, lidský život téměř ztratil cenu.
Dominantní jsou ovšem v Janu Žižkovi výborně natočené akční scény, které se odehrávají v reálných lokacích. V podvodních záběrech se topí koně, výteční kaskadéři se hlava nehlava bijí palcáty, bijáky, sekerami i dalšími dobovými zbraněmi. Obdivovat je třeba práci mnoha řemeslníků, kteří se na výrobě filmu podíleli, což společně s krásně nasnímanou, a tedy i dobře „prodanou“ českou krajinou a památkami tvoří podívanou, kterou si milovníci akčních filmů mohou plně vychutnat. Přečíst celou recenzi…
Jan Žižka: Recenze
Jan Žižka není povedený film. Jakkoliv jsem mu držel palce, vystřízlivění a srážka s realitou přišly nečekaně rychle. Dva dny po novinářské projekci si z něj nevybavím prakticky nic, kvůli čemu bych vás posílal do kina. Jana Žižku si možná alespoň trošku můžete užít, pokud na něj vyrazíte jako na středověkou béčkovou mlátičku s průměrnou akcí a trochou krve, která nemá větší ambice než ukázat pár usekaných hlav a probodaných zloduchů. A i v tomhle směru je to vlastně nakonec přinejlepším průměr. Tu čtvrtou hvězdičku tam nakonec dám i proto, že na to lidi stejně přijdou a kinaři snad díky Žižkovi přežijí letošní zimu… Přečíst celou recenzi…
Recenze: Je jedno, kolik to stálo. Velkofilmu Jan Žižka chybí nápad
Celkově ale Jan Žižka mnoho radosti nepřináší. Ve skutečnosti nevypadá ani na těch 20 milionů dolarů. Většinu času vidíme malou skupinu lidí pobíhat českými lesy nebo válčit ve filmařsky oblíbeném lomu Amerika, který jednou hraje soutěsku v Itálii, jindy místo kdesi u Prahy. Škodolibí diváci najdou pár legračních momentů, jako je Karel Roden s jeho českým lvem či Kateřina ládující Žižkovo čerstvě zraněné oko živými červy.
Po většinu stopáže jde ale o jednotvárný a veskrze šedivý film. Platí to doslova, vizuální postprodukce a barevný grading jsou opravdu příšerné a vedou k unylému obrazu, na nějž není příjemné koukat. Přečíst celou recenzi…
Recenze filmu Jan Žižka. Nejdražší český film vtahuje slavného vojevůdce do hry o trůny
Ty nejzajímavější momenty ze Žižkova života přijdou teprve v dalších letech, kdy bude jeho postava spjata s husitským hnutím. Mistr Jan se tu krátce mihne, Kateřina chodí na jeho kázání a projevuje nadšení pro jeho učení, zazní i chorál Ktož jsú boží bojovníci a dojde na ukázku vozové hradby, ale to už je jiný příběh. Tento působí jako jeho prequel, u něhož se režisér dušuje, že vše podstatné o Žižkovi už řekl tímto originem a že na jeho pokračování nedojde.
Petr Jákl jím po thrilleru Kajínek a hororu Ghoul dokazuje, že je pořád šikovnější jako producent než jako režisér. Nejde o to, že by neměl cit pro řemeslo nebo neuměl pracovat s herci, obojí se mu v Janu Žižkovi daří, ale je to taková sázka na jistotu bez větší přidané hodnoty.
Na pozicích střihačů, kameramana i autora hudby se obklopil zahraničními profesionály, kteří vykouzlí očekávané přelety nad krajinou, burácivý heroický hudební doprovod nebo dynamický střih, ale pořád je to jen naplňování žánrových schémat, typických pro tento druh filmů. Přečíst celou recenzi…
Recenze: Jan Žižka rozcupuje své protivníky i pochybovače o potenciálu českého filmu
Jan Žižka sice není dojemný trhák s Melem Gibsonem, ale je to dobrý film, který si udržuje ponurou atmosféru, nabízí celkem dynamický příběh, realistické bojové scény a pár příjemně překvapivých nápadů. Láme mu vaz, že se až moc zaměřuje na souboje a stříkající krev, než aby v divákovi vzbuzoval jakékoli emoce, protože romantická dějová linka je stejně slabá, jako všechny postavy. Není ale třeba střílet do vlastních řad. S přimhouřeným okem (Jan Žižka snad odpustí) je to stále dobrý snímek, byť vhodný především pro milovníky filmů s historickou tematikou. Přečíst celou recenzi…
Jan Žižka (2022)
Jákl si také pochopitelně přizval různé odborníky na středověk, aby mu posvětili jeho vizi. Prý se tak skutečně stalo a byl mezi nimi i Jaroslav Čechura. Možná by stačilo tolik nenadávat na to, jak je film v mnoha detailech historicky věrný (není), a několik povýšených rozhovorů a recenzí (např. poslední číslo časopisu ČD, kde chyběla jen otázka typu „jak je možné, že jste tak geniální a skvělý“) a Jákl by si ušetřil velkou část kritiky. I tak si ale myslím, že by film příliš nefungoval, protože samotná zápletka je dost podivná. Rožmberk, zaměřený na nevěstu z francouzské královské rodiny, je tak trochu i na něj, postavy zmateně pobíhající po lese, třikrát puštěná píseň „Ktož sú boží bojovníci“ (ačkoli tematicky jasně odkazuje na dobu nejméně o dvě desetiletí pozdější)… jasně, melodie je možná starší, ale ta slova, ta slova. A tak je to téměř se vším ve filmu. Dokonce mě překvapilo, že se Žižkovi nedostal do rukou slavný „kulomet“ podle Černých baronů. Přečíst celou recenzi…
Recenze: Jan Žižka
Jan Žižka není ani chytřejší, ani výrazně propracovanější než jakýkoliv zahraniční historický film. Petr Jákl však zvládl snímku vtisknout českou osobitst a řemeslně si s ním poradil více než slušně. Dobová atmosféra je vystižena působivě, souboje a bitvy jsou přes uvedené nedostatky intenzivní. Ben Foster v hlavní roli je uvěřitelný, stejně jako skvělý Michael Caine. A zapamatovatelná je i Sophie Lowe. Z filmu zkrátka jde cítit, že si na něm dal někdo záležet, a i když může na první dobrou v některých polohách působit prvoplánově, pořád výrazně předčí jakoukoliv lokální konkurenci o parník. Nečekejte žádnou revoluci, ovšem Jákl zvládl vyprodukovat na české poměry solidní počin, kterému stojí za to dát šanci. Přečíst celou recenzi…
Odborné video recenze
Jan Žižka Je Ambiciózní Drahá Šedá Nuda
Stojí JAN ŽIŽKA za váš čas?
Tak tohle si Žižka nezasloužil – Jan Žižka
Po několika letech čekání a příprav do našich kin konečně zamířil velkofilm Jan Žižka od režiséra Petra Jákla pojednávající o největším vojevůdci české historie. Po jeho zhlédnutí se však nelze ubránit obrovské vlně deziluze.
JAN ŽIŽKA bojuje za filmovou ZMĚNU! Daří se mu to?
Hodnocení a recenze uživatelů
Zatím nejsou žádné recenze. Buďte první, kdo ji napíše.